top of page

Markanız İçin En Uygun Yazı Tipi Nasıl Oluşturulur?Televizyon, internet, gazete ve diğer bütün iletişim kanallarında tipografi önemli bir yer tutar. Aslında çoğu kişi tipografinin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini, tarihini bilmez. Fakat tipografi, kişiler üzerinde etkisini rahatlıkla fark ettirir. Bu yüzden iletişim kanallarında kullanılan tasarımlar için tipografi hayati öneme sahiptir. Özellikle de markalaşmak isteyenler, ortaya bir marka çıkarmak, geleceğe yürümek isteyenler için tipografi olmazsa olmaz niteliktedir.


Tipografi nedir? Öncelikle tipografi, Yunancadaki typos (form) ve graphia (yazmak) sözcüklerinden türetilmiş typographia sözcüğünün Türkçeye aktarılmış halidir. Kavram olarak, “forma uygun yazmak” anlamına gelir. Punto büyüklüğü, yazı tipi, satır uzunluğu, satır arası boşluklar ve benzer kombinasyonlarla yapılır. Harfler ve yazınsal, görsel unsurlar tipografinin parçasıdır. Her ikisinin sanatsal biçimde düzenlenmesiyle birlikte bir tipografi tasarım dili oluşturulur. Reklam amaçlı her faaliyette, tipografi mesajı ikna edici kılar ve bu yüzden vazgeçilmez bir kombinasyondur.


Tipografi sanatı, grafik tasarımda büyük önem taşır. Bugün bütün logo, isim, marka, reklam, slogan gibi görsel, metinsel değerler grafik tasarımla yapıldığından dolayı tipografi her birini etkilemektedir. Tipografi sayesinde oldukça etkili tasarımlar elde edilebilir ve bunlar, uzman bir grafik tasarımcının elinde markalaşmanızı çok daha kolaylaştırır. Detayları iyi düşünülmüş bir tasarım ve yazı detayı pek çok açıdan sizi avantajlı kılacağı gibi tam tersi, marka imajınıza, sektördeki değerinize zarar da verebilir.


Yazı Tipi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tipografinin önemli parçalarından birisi yazı tipleri olmaktadır. Bugün Google Fonts’ta 682’den, Typekit’te 1000’den fazla yazı tipi bulunuyor. Dolayısıyla her şekilde her karakterde yazı tipi bulunabiliyor. Bütün bunlar arasından markanız için en iyisini seçebilirsiniz. Fakat bilinçli bir çalışma ve çok yönlü düşünme gerekir. Maalesef marka isim ve logo tasarımında pek çok kişi acele eder. Bunun en kolay işlerden birisi olduğunu düşünür. Fakat marka isminiz, yazım şekli ve logo tasarımınız sizin kimliğinizdir. Hedef kitleniz her zaman bu tasarımı hizmetlerinizden, ürünlerinizden önce görür. Olumlu bir marka, logo imajı çok yönlü avantaj sağlar. Yazı tiplerinin ve fontların bu kadar çok olması, seçimini bir sanata dönüştürür. Çünkü bir font tercihi, sitenin genel yayın politikasına dahildir. Sayfada yer alan bütün içeriklerin seçilen fontta olması gerekir. Bu noktada doğru yazı tipini seçmek için bazı stratejiler vardır. Doğru yazı tipini seçmek için öncelikli hedefiniz tasarımınızın amacı olmalıdır. Hangi yazı tipinin iyi duracağı ya da hangisinin çok hoş olduğundan ziyade önceliğiniz daima tasarımınızın amacıyla uyumlu olmasıdır. Gerek marka ismi gerekse internet içeriklerinin büyük çoğunluğu metin halindedir. Metin, sitenin duygularını, fikirlerini, amaçlarını iletme konusunda bir araç işlevi görür. Bu da içeriğin nasıl göründüğüne odaklanmayı gerektirir. Bu noktada doğru font seçimi için şu hususları göz önünde bulundurmanızda fayda var:

Yazı tipi boyutu

Metinlerde içerik ne kadar kaliteli, özgün, iyi seçilmiş olursa olsun okunabilirlik önemlidir. Eğer içeriğiniz okunamıyorsa herhangi bir değeri yoktur. Metnin okunabilirliğinde temel faktörlerden biri yazı tipinin boyutudur. Bunu tek yönlü düşünmemek gerekir. Çünkü bugün insanlar çok farklı cihazlardan internete erişim sağlıyorlar. Sadece masaüstünü değil, tablet ve akıllı telefonları düşünerek metin boyutu belirlenmeli, başlıklar, alt başlıklar ona göre ölçeklendirilmelidir.

Yine bazı kişiler görme problemi yaşayabilir. Bunun için yazıların daha okunaklı olması adına yazı tipinin artırılabilir olması gerekir. Her yazı tipi büyük fontlarda aynı etkileyiciliği gösteremeyebilir. Bu yüzden de test etmekte fayda var.

Kullanıcı odaklı olma

Önceliğiniz hedef kitleniz olmalı. İnsanların farklı tip cihazlardan sitenize gireceğini hesaba katmalısınız. Seçtiğiniz yazı tipinin eni, boyu, görüntü kalitesi açısından farklı cihazlarda aynı başarıyı gösterebiliyor olması gerekir. Her yazı tipi, her iletim sisteminde aynı başarıyı gösteremeyebilir. Windows kullanıyorsanız iOS, Android gibi farklı işletim sistemlerinde nasıl durduğunu da test etmelisiniz.

Bir diğer detay, tarayıcılar. Her yazı tipi her tarayıcıda aynı şekilde görüntülenmeyebilir. Bir tarayıcıda çok güzel duran yazı tipi bir başka tarayıcıda sorun yaratabilir. Bunun önüne geçmenin yolu, test etmekten geçer. Bunun için BrowserStack tarzı araçlardan faydalanabilirsiniz.

Duyguyu yansıtması

Her yazı tipi aynı duyguyu uyandırmaz. Her metnin, her içeriğin duygusal ağırlığı farklı olduğu gibi yazı tipleri için de durum benzerdir. İçeriğinizin tonu ile yazı tipinizin uyumlu olması gerekir. Bazı yazı tipleri eğlenceli, komik metinler için idealken bazıları resmi, ciddi metinler içindir.

Yazı tiplerinin uyumu

Her ne kadar sitelerin genel bir yazı tipi olsa da çoğu zaman farklı fontlar kullanmak gerekebilir. Yoğunluğu az da olsa seçeceğiniz yazı tipinin farklı yazı tipleriyle nasıl uyum göstereceğine dikkat etmek gerekir. Elbette sitenizde uygun olan iki üç yazı tipinden fazlasını kullanmamaktır. Bunları iyi seçmek gerekir.

Logo Tasarım Süreci ve Tipografinin Önemi

Logo, bir bayrak, bir arma, bir sokak işareti anlamını taşır. Yani, bir anlamın sembolize edilmesidir. Logo, markanızın ekran yüzüdür ve iyi bir logo, farklı, uygun tipografili, grafik ve formları basit, sahibinin mesajını taşıyan niteliktedir. Dolayısıyla logo tasarımda tipografinin, yazı tipi seçiminin büyük önemi vardır.

Bir logo tasarlanırken ön bilgi, araştırma, referans, taslak ve kavramsallaştırma, yansıma, düzeltme, sunum, teslimat, destek süreçlerinden geçer. Süreçler birbirinden bağımsız değildir ve bir önceki ne kadar özverili ise bir sonraki ve sonuç o kadar iyi olur. Seçeceğiniz ve ortaya çıkacak logo, icabında yüzyıllar boyunca markanızı temsil edecektir. Bugün pek çok markanın logosu, adından önde gelir. Gördüğümüz anda zihnimizde markanın ismi oluşur. Bu yüzden de doğru yazı tipini kullanmak, amaç ve hedefleri doğru tespit etmek logonun, markalaşmanın başarısını artırır.


Etkili Logo Dizaynının 5 Kuralı
Etkili logo dizaynı ve en iyi fontu seçmek önemlidir. Bir logo, farklı, pratik, uygun, grafik, basit formda ve sahibinin mesajını taşıyor olmalıdır. Bunun için şu kurallar temel alınmalıdır:

Basitlik

Basitlik, bir logoyu rahatça tanınabilir, hatırlanabilir ve çok yönlü yapar. En iyi logolar fazla çizim olmayan, eşsiz tasarımlardır. Genellikle kolayca tanınırlar. İnanılmaz biçimde akılda kalıcıdırlar ve müşteri gereksinimlerini iletmede etkilidirler. Örneğin, Nike logosu son derece basittir. Her görenin aklında kalır ve çağrışımı güçlüdür. Bugüne kadar çok sayıda taklidi yapılmış olsa da etkisini hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Hatırlanabilirlik

Hatırlanabilirlik aslında basitlikle de alakalı. Etkili bir logo tasarımının hatırlanması kolay olmalıdır. Çoğu kişinin düşündüğünün aksine logonun konusu çok fazla önemli değildir. Hatta içerik ile uygunluğu her zaman önem taşımaz. Elbette uygun olması göz ardı edilmeli demiyoruz. Fakat sembolün bire bir ilişkili olması gerekmez. Önemli olan unutulmaz olmasıdır.

Sürdürülebilirlik

Markalaşmak zaman gerektirebilir. Belli bir marka değeri oluşturduktan sonra bunun sürdürülebilir olması gerekir. Hizmetleriniz, ürünleriniz değişir; fakat logonuz kalıcıdır. Bu yüzden tasarımın yıllara meydan okuyabilmesi gerekir.

Çok yönlülük

Logonun farklı vektör formlarına göre tasarlanması gerekir. Küçültülüp büyütüldüğünde tasarımın etkisini devam ettirebilmesi gerekir.

Uygunluk

Uygunluk, logonuzun müşterilerinize göre olmasıdır. Örneğin, çocuklara yönelik fontlar rengarenk, eğlenceli olabilir. Fakat bir hukuk bürosu için ciddiyet gerekir. Logonuz, markanızın ne yaptığını söylemek zorunda değil. Örneğin; Mercedes’in logosu araba veya otomobil, Apple’ın logosu ise bilgisayar değil. Fakat biz bu markaların logolarını gördüğümüzde ne yaptıkları zihnimizde canlanıyor.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page