Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya yönetimi kadar sosyal medya raporunun oluşturulması da son derece önemlidir. Bu yazımda, sosyal medya raporu nasıl hazırlanır? Sosyal medya raporu hazırlanırken hangi performans ölçüm değerleri rapora eklenmelidir? Sosyal medya raporu oluştururken nelere dikkat etmeliyiz? Bütün bu soruları deneyimlerim doğrultusunda yanıtladım.

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler ya her sosyal medya uzmanının da rapor hazırlayışı elbette farklılık gösterir. Sosyal medya raporu hazırlarken elbette tek bir yol, tek bir doğru, tek bir strateji yoktur. Bugüne kadar yüzlerce sosyal medya ve dijital pazarlama raporu hazırlayan birisi olarak rapor hazırlarken izlediğim stratejileri size anlatmaya çalıştım. Elbette birçok rapor çeşidi var. Yazımı aylık sosyal medya raporunu dikkate alarak kaleme aldım.

Sosyal Medya Raporunuza Genel Bakış Sayfasıyla Başlayın

Demin de söylediğim gibi rapor hazırlamanın tek bir doğrusu yoktur. Tamamiyle kendi hazırladığım raporlardan ve müşterilerimin dönütlerinden faydalanarak bu yazımı yazdığımı hatırlatmak isterim. Rapora başlarken kapaktan sonraki ilk sayfaya kesinlikle geçtiğimiz aya genel bakış sayfasıyla başlarım.

Burada son 30 günde kaç tane platformdan kaç adet paylaşım yapıldığını, tüm 1 ay boyunca aldığımız Erişim, Etkileşim, Gösterim, Sayfa Beğenisi ve Takipçi Sayısını vb eklerim. Eğer reklam çıkıldıysa kaç adet sponsorlu reklam çıkıldığını da eklerim.

Rapor detaylı olduğundan müşterimin aradığını saniyeler içinde bulabilmesi için ben genelde özeti raporun en başında vermeyi tercih ediyorum.

Eğer o ay içinde sponsorlu reklamlar çıkıldıysa ikinci sayfada reklamlara genel bakış başlığıyla sponsorlu reklamlarla ilgili bir ekleme de yaparım.

Mecraları Tek Tek Ayırın

Sosyal medya raporu hazırlarken mecraları tek tek ayırmayı tercih ederim. Örneğin Facebook Son 30 Gün Verileri, Linkedin Son 30 Gün Verileri gibi verileri farklı sayfalarda mecra mecra rapora eklerim. Bu mecraları eklerken Takipçi Sayısı, Gösterim, Erişim, Etkileşim, Sayfa Beğenisi, Video İzlenme vb verileri açıklayıcı bir şekilde rapora eklerim.

Performansı Yüksek Paylaşımlarınızı Öne Çıkarın

Ay içerisinde bazı paylaşımlarınızın performansı yüksekken bazı paylaşımlarınızın performansı düşük olabilir. Performansı en yüksek 2-3 paylaşımınızı sunuma ekleyerek hem müşterinizi olumlu anlamda etkileyebilir hem de hangi paylaşımların sosyal medya hesaplarınızın performansını artırdığını açık bir şekilde görerek bir sonraki ayın paylaşım stratejilerini de buna göre belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızdan Gelen Trafiği Önemseyin

Eğer müşterinizin bir web sitesi varsa ve sosyal medyada web sitesi trafiğini artırmaya yönelik bir strateji izliyorsanız sosyal medyadan gelen web sitesi trafiğinin son derece önemli olduğunu unutmayın.

En fazla web sitesi trafiğinin hangi mecralardan geldiğini, hangi içeriklerinizin web sitesi trafiğini artırdığını ve hangi saatlerde yaptığınız paylaşımların web sitesi trafiğine katkısını kesinlikle sunumunuza ekleyin.

Bir Sonraki Ayın Stratejilerinden Bahsedin

Sosyal medya raporu hazırlarken verilere dayalı bir strateji planı oluşturmak biz dijital pazarlama uzmanlarının en önemli işlerinden birisi olmalıdır. Dolayısıyla verileri sunuma ekledikten sonra son sayfada bir sonraki ayın strateji planlarından kesinlikle söz edin.

Elinizde ne kadar çok veri varsa bir sonraki ayın stratejisini belirlemek de o kadar kolay olur. Bu nedenle bir sonraki ayın stratejisini belirlerken eski raporları da gözden geçirin.

Hangi paylaşımlar ve uyguladığınız hangi stratejiler sayfalarınızın performansını ve müşterinizin kazancını artırdığını iyi şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Bir sonraki ayın planını hazırlarken müşterilerinizin de görüşlerini asla göz ardı etmeyin.

Aklınıza takılanlar ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz!


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bunca İnsan Nereye Bakıyor?

Açık Hava Reklamı Nedir? Açık Hava reklamlarının en önemli özellikleri arasında, hedef kitlesine kolayca farkedilebilen ve akılda kalıcı yöntemlerle ulaşmasıdır. Üç boyutlu ve iki boyutlu tabelalar ve